Stanovení tržní ceny – Klíčový bod každého prodeje nemovitosti.

Inzerce – zásadním krok prodeje nemovitosti je připravit atraktivní inzerát, který upoutá zájemce.

Realitní portály – Čím více zájemců uvidí inzerát Vaší nemovitostí, tím vyšší šance, že se dříve prodá. Vedle toho, že by měla realitní kancelář zajistit inzerci na více inzertních portálech, nesmí chybět ani propagace na sociálních sítích, díky kterým se mnohanásobně zvětší dosah Vašeho inzerátu.

Marketing – Propagací na portálech, sociálních sítích, reklamní plachty přímo na prodávané nemovitosti. Každá reklama zviditelní nemovitost, čímž se zároveň zvyšuje šance, že se objeví vážný zájemce.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) – V případě, že má realitní kancelář vystupovat jako zprostředkovatel prodeje Vaší nemovitosti, musí mít tato nemovitost energetický štítek. Pokud jej nemáte, uvádí se povinně v inzerátu třída G – mimořádně nehospodárná budova. Při samotném prodeji už musí být PENB vyhotoven. Ani o to byste se ale neměli v případě spolupráce se zkušenou realitní kanceláří starat.

Prověření a selekce zájemců – Profesionální realitní makléř by měl provést prvotní selekci zájemců a teprve poté domlouvat termíny prohlídek. S tím souvisí i prověření zájemců z hlediska zajištění financování a možného čerpání hypotéčního úvěru.

Právní služby – Naprosto klíčová služba zahrnutá v provizi realitní kanceláře. Ať už se jedná o rezervační smlouvu, o smlouvu o smlouvě budoucí, kupní smlouvu či smlouvu o úschově, realitní makléř by vše měl domluvit a připravit spolu s právníky.

Převod peněz a úschova – Při prodeji nemovitosti zajímá každého prodejce i kupujícího jak zajistit bezpečný převod peněz mezi oběma stranami. K tomu slouží advokátní nebo bankovní úschova. Některé realitní kanceláře nabízí vlastní úschovu, bankovní a advokátní jsou však obecně považovány za nejbezpečnější.

Vklad na katastr nemovitostí – Podpisem smlouvy práce realitního makléře nekončí. Profesionální makléř by za Vás měl zařídit i všechny potřebné náležitosti týkající se přepisu nemovitosti na nového majitele, a to včetně veškeré komunikace s katastrem nemovitostí.

Předávací protokol – Abyste mohli předat nemovitost novému majiteli a na nic důležitého při předání nezapomněli, může realitní makléř připravit předávací protokol nemovitosti. Součástí by měl být i převod energií spojených s užíváním nemovitosti z prodávajícího na kupující.